Planlagte møter i 2026 og gjennomførte møter i 2025
- jri151
- Nov 24, 2024
- 3 min read
Updated: Dec 28, 2025
Vi har foreløpig planlagt disse møtene og webinarene i 2026:
Tirsdag 6. januar. David Doolette vil snakke om individuell "følsomhet" for trykkfallssyke. Er det slik at noen av oss er mer følsomme for TFS enn andre? Jan Risberg vil følge i etterkant og diskutere individuelle risikofaktorer slik som overvekt, fysisk form og alder.
Tirsdag 10. mars. Dette blir et kombinert årsmøte og webinar om redningsdykking. Etter årsmøtet vil Amund Glæserud i Gjøvik Brann- og Redningsetat som vil styre det faglige innholdet i webinaret. Her vil du både få høre om hvordan man blir redningsdykker, hvordan tjenesten gjennomføres og hvilke utfordringer dagens regelverk gir for de kommunale redningsdykkergruppene.
Q2 2025: Veldig foreløpig selvsagt, men vi har lyst til å arrangere et møte om varmekonservering (vamser, elektrisk oppvarming, argon+++). Vi i styret har så vidt begynt å drøse om temaet, men vi har lyst til å leke oss med et annet møtekonsept enn det tradisjonelle "En foredragsholder viser power point mens hen snakker." Klarer vi å få til noe mer interaktivt og diskuterende? Vi har altså bare så vidt startet diskusjonen i styret, men har du gode innspill til innhold eller møteformat så er vi veldig lydhøre! Kontakt gjerne lederen vår, Ane eller Vegard i styret hvis du har gode ideer.
Gjennomførte møter i 2025
Tirsdag 25. februar Kombinert årsmøte og webinar. Fra møteannonsen:
"I dette webinaret tar vi av oss dykkerdrakten og blir flyttet opp i atmosfæren. Romfarts-, fly- og høydemedisin har mange fellestrekk – men også noen spennende ulikheter – med dykking. For eksempel deler vi et fellesskap med trykkendringer, endringer i gassers deltrykk og en isolert arbeidssituasjon. Men graden av g-påvirkning, sanseillusjoner og kosmisk stråling er mindre relevant for dykking. Vi har bedt Terje Sæhle, sjefslege i Luftfartstilsynet og en høyt anerkjent ekspert i fly- og romfartsmedisin, om å hjelpe oss med å arrangere dette webinaret. På denne siden kan du følge med i detaljene om dette webinaret."
Tirsdag 8. april. Webinar. Kan oksygen gi trykkfallssyke? Fra møteannonsen:
"Dette spørsmålet ble aktualisert i forbindelse med tre tilfeller av trykkfallssyke i forbindelse med nitrox-dykking våren 2024. Årsaken til hendelsen er stadig under gransking, men Jan Risberg har sammen med Kåre Segadal og Mikael Gennser gjennomført en studie for å kartlegge om oksygen i pustegassen kan bidra til trykkfallssyke. Og – spoiler alert – det mener de at kan skje under spesielle betingelser. Jan Risberg vil presentere resultatene."
Tirsdag 23. september. Webinar. Genetic adaptation to freediving. Fra møteannonsen:
"Vi har hanket inn det største navnet internasjonalt i skjæringa mellom dykking og evolusjon (ja, det finnes en stjerne på det!). Melissa Ilardo leder forskningsgruppa Superhumans på University of Utah. I webinaret “Genetic Adaptation to Freediving” forteller hun om urfolk som har utviklet fysiologiske særtrekk som gir vesentlig økt utholdenhet under vann."
Tirsdag 21 oktober kl 19: In-water recompression (IWR). Fra møteannonsen:
"Dette webinaret blir på engelsk. Vi får Prof Simon Mitchell til å gi oss en gjennomgang av denne behandlingsmuligheten som spesielt tekniske dykkere er nysjerrig på. Kan man rekomprimere i sjø og slippe behandling i trykkammer på land (med kanskje lang reisevei og forsinkelse)? Heidemarie Nordahl ved Oslofjorden dykkesenter vil etterpå fortelle om hvordan hun underviser i dette."
Torsdag 6. november kl 09-16. "Fysisk møte" på Scandic Flesland airport hotel. Tema: Diving Emergencies. Fra møteannonsen:
"Ja - det er skrevet på engelsk - med vilje. For denne dagen arrangerer vi for første gang på lang tid et "fysisk møte" på Scandic Hotell Flesland, Bergen. Dette er et kombinert DMAC/NBF møte hvor vi skal ha fokus på de store dykkekatastrofene. Foredragene blir på engelsk og levert av kremen av foredragsholdere: Prof Simon Mitchell, Dr Phil Bryson, Seniorfosker Kåre Segadal m.fl."




Comments